NOX senzor ?
Sta znaci i koja je njegova svrha?
NOx je hemijska forma za mono-azotne okside (NO i NO2)
Navedeni oksidi nastaju prilikom sagorevanja, posebno prilikom sagorevanja na visokim temperaturama.
Na malim temperaturama kiseonik i azot ne reaguju medjusobno,dok prilikom rada motora sa unutrasnjim (posebno dizel !!!) sagorevanjem temperatura je dovoljno visoka da izazove reakciju azota i kiseonika u plamenu.
U velikim gradovima je inace primetna velika kolicina azotnih oksida i ona je izuzetno stetna.
Iz tog razloga NOx senzor je sa svojim katalizatorom vrlo bitan kako za vozilo i njegov rad tako i za stroge standarde emisije izduvnih gasova koje proizvode automobili, a posebno kamioni !
Navedeni oksidi nastaju prilikom sagorevanja, posebno prilikom sagorevanja na visokim temperaturama.
Na malim temperaturama kiseonik i azot ne reaguju medjusobno,dok prilikom rada motora sa unutrasnjim (posebno dizel !!!) sagorevanjem temperatura je dovoljno visoka da izazove reakciju azota i kiseonika u plamenu.
U velikim gradovima je inace primetna velika kolicina azotnih oksida i ona je izuzetno stetna.
Iz tog razloga NOx senzor je sa svojim katalizatorom vrlo bitan kako za vozilo i njegov rad tako i za stroge standarde emisije izduvnih gasova koje proizvode automobili, a posebno kamioni !
Zelja je bila da se sto vise zastiti zivotna sredina, a samim tim i pospesi rad motora.
Konkretno NOx senzor ima za cilj da detektuje azotne okside i upravlja njegovim pravilnim otklanjanjem u katalizator na vozilu.
Azotni oksidi proizvode velike kise i smog !
NOx senzor moze uticati na rad samog motora,posebno ako nije u zadatim parametrima ili ukoliko nije ispravan !
